Aktualności

Zastosowanie systemu detekcji gazów

Data publikacji: 06.03.2022

Zastosowanie systemu detekcji gazów. System detekcji gazów to nic innego jak popularnie zwany detektor gazów. Przede wszystkim przyczynia się on do bezpieczeństwa w miejscu pracy, różnego rodzaju zakładach, czy w budynkach mieszkalnych.
W dużym skrócie detektor ten ma chronić życie i zdrowie tam, gdzie może pojawić się szkodliwy gaz. Detektor gazu służy także wypracowaniu odpowiednich warunków pracy. Zatem jakie jest jego konkretne zastosowanie, co go charakteryzuje? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości odnośnie zastosowania systemu detekcji gazów.

Działanie systemu detekcji gazów

Cały system detekcji gazów ma za zadanie wykrywać cząsteczki naładowane. Cóż to takiego są te cząsteczki naładowane? Przez gaz przechodzą cząstki naładowane, co w efekcie sprawia, że dochodzi do jonizacji, która sprawia, że elektrony odczepiają się od atomów. Nieco praw fizyki, ale warto znać podstawy działania detektorów gazów. Dla laików w dziedzinie możemy podpowiedzieć, że w dużym skrócie detektory gazowe mają działanie oparte na wykorzystywaniu mechanizmu wzmocnienia gazowego, które odbywa się w silnym polu energetycznym.

Rodzaje systemów detekcji gazów

Technologia co i rusz wychodzi na przód oczekiwaniom konsumentów, dlatego też detektory gazów muszą spełniać najwyższe normy i są wciąż unowocześniane, sprawdzane pod względem parametrów technicznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów detektorów gazów, istotnym na pewno aspektem jest to, aby zwrócić uwagę, że za jego pomocą powinniśmy móc określić następujące wartości:

 1. pęd
 2. całkowity strumień
 3. tor lotu
 4. straty energii w gazie

Zastosowanie systemów detekcji gazów

System detekcji gazów tak naprawdę znajdziemy w bardzo wielu miejscach, zależnie od potrzeb i oczekiwań konsumentów. Jednakże wiele gałęzi przemysłowych stosuje wspomniane zabezpieczenia systemem detekcji gazów, są to między innymi:

 • produkcja. Wszelkiego rodzaju zakłady produkcyjne korzystają z systemów detekcji gazów, bezpieczeństwo pracowników oraz miejsca pracy w tym wypadku jest kluczowe
 • kotłownie. Dosyć specyficzne miejsce, w którym niezbędne jest wręcz kontrolowanie gazów ciepłowniczych
 • szpitale, laboratoria. Miejsca, w których detekcja gazów różnego rodzajów do celów medycznych jest podstawą bezpieczeństwa pacjentów
 • przemysł spożywczy. Tlenek węgla, freony, dwutlenek węgla, itp. W przemyśle spożywczym, zakładach produkcyjnych jest potrzeba kontrolowania systemem detekcji.

Montaż systemu detekcji gazów

Montaż systemy detekcji gazów powinien zostać zamontowany w odpowiedni sposób. Nie powinien być umieszczany bliżej niż 8 metrów od źródła gazu. Odległość oraz wysokość to dwie sprawy, na które należy zwrócić uwagę. Jak ustalić odpowiednie parametry? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę całą specyfikację pomieszczenia, warunki eksploatacji, strefy dozorowane. Tej kwestii nie można powierzyć przypadkowym osobom, pełną instalacją musi zająć się doświadczony i wykwalifikowany pracownik, który zna wszelkie normy bezpieczeństwa.

System detekcji gazów, czynniki uwzględnione przy instalacji

System detekcji gazów montowany przez profesjonalną firmę, Flame Protect zapewni instalację na najwyższym poziomie. Jednakże jakie czynniki muszą wystąpić, aby dokonać odpowiedniej instalacji, na co zwrócić uwagę przy odbiorze wykonanego systemu:

 • analiza warunków w obiekcie
 • wybór miejsca montażu
 • odpowiednie, profesjonalne wykonanie instalacji
 • eksploatacja zgodnie z zaleceniami producenta
 • regularne kontrole systemu detekcji gazów

Flame Protect systemy detekcji gazów

Flame Protect oferuje systemy detekcji gazów oraz regularne kontrole systemu detekcji gazów. Pełen montaż, kalibracja oraz profesjonalna obsługa systemów detekcji ruchów to nasz priorytet. Nasi pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w montażu detektorów gazów. Współpracujemy z najlepszymi producentami systemów detekcji gazów, nasze montaże odznaczają się produktami najwyższej jakości, które spełniają odpowiednie wyznaczone normy. Stale podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, a zadowolenie naszych klientów jest dla nas kluczowe.
Zobacz również:

1