Aktualności

Pomiary natężenia oświetlenia w miejscu pracy

Data publikacji: 06.04.2022

Pomiary natężenia światła w miejscu pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy jest podstawową jednostką, na którą trzeba zwracać uwagę w miejscu pracy. Mogłoby się wydawać to błahe stwierdzenie, że natężenie światła w miejscu pracy jest znaczące. O ile nie zwrócimy na to uwagi w momencie przebywania w pomieszczeniu przez parę minut, to inaczej będzie miała się sprawa dla pracowników, którzy przebywają w miejscu pracy 8 godzin.

Regulacja natężenia światła w miejscu pracy

Opracowanie pomiarów natężenia hałasu

Natężenie światła w miejscu pracy reguluje norma PN-EN 12464-1:2004, która powinna być bezwzględnie przestrzegana, w momencie projektowania pomieszczeń dla pracowników.
Odpowiednie natężenie światła powinno gwarantować pracownikowi dobre warunki pracy, umożliwić przede wszystkim wykonywanie wszelkich obowiązków bez uczucia zmęczenia czy chociażby konieczności wytężania nadmiernie wzroku. Praca w warunkach złego oświetlenia mogłaby znacząco pogarszać nie tylko sam wzrok pracownika, ale i jego samopoczucie, powodować zmęczenie i rozdrażnienie. Poprzez wspomniane wcześniej odpowiednie normy natężenia światła pracodawca zwiększa efektywność, wydajność swoich pracowników.

Złe samopoczucie, migreny, rozdrażnienie, a pomiar natężenia światła

Światłowstręt, szczypanie oczu, rozdrażnienie, ale i silne bóle głowy, nawet migrenowe, mogą świadczyć o złym natężeniu światła w miejscu pracy. Dlatego też zauważając takowe sygnały, warto przeprowadzić pomiar natężenia światła w miejscu pracy. Dokonać tego można za pomocą urządzenia pomiarowego zwanego luksomierzem. Nie przeprowadzajmy tego na własną rękę, powierzmy to zadanie profesjonalistom, w tym wypadku nasi pracownicy Flame Protect dokonają odpowiedniego pomiaru natężenia światła.

Natężenie światła na stanowisku pracy

Odpowiednie zaprojektowanie stanowiska pracy powinno rozpocząć się od zaplanowania oświetlenia, jego odpowiedniego rozmieszczenia. Wszystkie oprawy świetlne muszą spełniać wyznaczone normy, o tym także nie można zapominać. Warto dodać, że różne natężenia światła będą zależne od danego stanowiska pracy. A będą to mianowicie między innymi:

 • prace montażowe od zgrubnych po precyzyjne, natężenie od 200 do 750
 • sale konferencyjne, natężenie 500
 • pisanie ręczne, maszynowe, komputerowe, natężenie 500
 • kreślenie, natężenie 750
 • wyroby szablonów, mechanika precyzyjna, itp, natężenie 1000

Pomiary natężenia światła w miejscach pracy

Aby dokonać pomiaru natężenia światła w miejscu pracy, potrzebne jest odpowiednie urządzenie to oczywiste. Jednakże nie każdy może wykonać taki pomiar. Nie oznacza to absolutnie, że trzeba mieć jakiekolwiek uprawienia. Osobą decyzyjna odnośnie pomiaru powinien być pracodawca. Może wyznaczyć do tego konkretnego pracownika lub zaufać specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu takowych pomiarów.

Dokumenty niezbędne przy pomiarach natężenia światła w miejscach pracy

Natężenie światła w miejscu pracy musi zostać wykonane nie tylko odpowiednim sprzętem, ale także i sam pomiar musi zostać odpowiednio udokumentowany. Aby formalności stało się zadość, powinny się w niej znajdować między innymi:

 • pełne dane firmy lub pracownika, który dokonuje pomiaru
 • data, godzina i miejsce pomiaru
 • rodzaj urządzenia pomiarowego wraz z jego legalizacją
 • szkic stanowisk, rozmieszczenia i zawieszenia światła
 • opis pola pracy
 • ewentualne uszkodzenia, zabrudzenia światła
 • wartość natężenia światła
 • ocenę, stwierdzającą czy normy nie zostały przekroczone
 • wnioski i zalecenia

To tak naprawdę jedne z najważniejszych informacji, jakie powinny zostać umieszczone w dokumentacji. Istotnym jest fakt, aby pomiar został przeprowadzony w fachowy sposób, aby nie pominąć żadnych aspektów, ale i także wspomóc miejsca pracy, pracowników, a nie im zaszkodzić.

FLAME PROTECT profesjonalne pomiary natężenia światła w miejscu pracy

Flame Protect oferuje profesjonalne pomiary natężenia światła w miejscu pracy. Nasi wykwalifikowani pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w dokonywaniu pomiarów. Wszelkie normy natężeń światła, aktualne przepisy oraz urządzenia najwyższej jakości to nasza domena. Zapraszamy do kontaktu.
Zobacz również:

1