Szkolenia wstępne i okresowe z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Najważniejszym celem szkoleń wstępnych i okresowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest przekazanie odpowiedniej wiedzy pracownikom wyznaczonym do zwalczania pożaru oraz przeprowadzenia ewakuacji. Całość szkoleń odbywa się zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy. W momencie zagrożenia życia lub mienia najważniejsza jest szybka, ale i przede wszystkim odpowiednia reakcja. Wyszkolenie pracowników zapewni odpowiednie bezpieczeństwo w Państwa firmie.
Zakres ochrony przeciwpożarowej, rodzaje szkoleń
Wyróżniamy dwa rodzaje szkoleń, które powinny być systematycznie odbywane przez pracowników:
- Szkolenie wstępne – jest to obowiązek każdego nowego pracownika. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy nowo zatrudniony pracownik ma obowiązek przejść nie tylko szkolenie BHP, ale i także szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ma to na celu uzmysłowienie pracownikowi jak powinien reagować w sytuacji pożaru bądź ewakuacji. Jednakże nie tylko. Pracodawca może oddelegować konkretnego pracownika, który będzie odpowiedzialny za sprawą ewakucję firmy. Nie zmienia to jednak faktu, że szkolenie to jest obowiązkiem każdego pracownika oraz pracodawcy. Szkolenie wstępne musi się odbyć w terminie 6 miesięcy od objęcia stanowiska nowego pracownika, musi być także dostosowane do specyfiki pracy jaką on wykonuje.
- Szkolenie okresowe – to szkolenie przypominające, cykliczne dla każdego pracownika. Ma ono na celu utrwalenie wiedzy zdobytej na szkoleniu wstępnym, radzeniu sobie z kryzysowymi i stresującymi sytuacjami przy zagrożeniu pożarowym.
Obowiązkowe szkolenia przeciwpożarowe, zakres wiedzy
Zakres wiedzy jaki jest przekazywany poprzez szkolenie wstępne oraz okresowe z ochrony przeciwpożarowej jest skrupulatnie określony Kodeksem Pracy. Obejmuje on najważniejsze zagadnienia, między innymi:
- instruktaż odczytywania znaków przeciwpożarowych oraz przygotowania instrukcji w obecnym zakładzie pracy
- zasady przeciwdziałania w sytuacjach zagrażających pożarem, a także przyczyny rozprzestrzeniania się ognia
- zasady wykorzystywania środków przeciwpożarowych dostępnych w zakładzie pracy
- pierwsza pomoc w sytuacji wystąpienia pożaru
- zasady ewakuacji zarówno osób jak i mienia
Oczywiście jest to jedynie teoria, należy pamiętać, że pewne schematy związane są z praktyką, gdyż w momencie zagrożenia pożarem emocje i stres jest u każdego człowieka bardzo duży. Ważne jest, aby pracownik wiedział jak ma się zachować w danej sytuacji, do tego niezbędne jest szkolenie.
Zobacz również nasze pozostałe tematy szkoleń i opracowań:
- Szkolenie z użycia podręcznego sprzętu gaśniczego
- Opracowanie dokumentacji powypadkowej
- Opracowanie projektu systemu oddymiania
- Opracowanie projektów systemów oddymiania
- Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
Do kogo skierowane są szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej?
Szkolenia przeciwpożarowe skierowane są w pierwszej kolejności do pracodawców, którzy muszą zapewnić pracownikom odpowiednie wyszkolenie. Osoba odpowiedzialna w firmie za przeprowadzenie szybkiej i skrupulatnej ewakuacji jest niezbędna, dlatego też warto zadbać o wiedzę swoich pracowników. Odpowiednie przygotowanie ludzi do reakcji na zaistniałą sytuację, czyli zagrożenie pożarem zapewni im większe bezpieczeństwo, ale i także świadomość, szybką reakcję.
Flame Protect specjalista z zakresu szkoleń ochrony przeciwpożarowej
Ochrona życia i mienia to podstawa dobrego funkcjonowania firmy. Należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo, a w sytuacji zagrożenia pożarem o efektywną ewakuację oraz zachowanie zimnej krwi pracowników. Jedynie przeszkolony personel będzie w stanie uchronić się przed czyhającym zagrożeniem.
Nasze szkolenia są prowadzone przez specjalistów w dziedzinie przeciwpożarowej. Otrzymujecie Państwo ogromną dawkę wiedzy od ludzi, którzy mają odpowiednie do tego kwalifikacje. Warto postawić na sprawdzoną firmę, gdy w grę wchodzi życie ludzkie.
Poznaj najbardziej poszukiwanie usługi z zakresu ppoż.