Opracowanie projektów systemów oddymiania

Opracowanie projektów systemów oddymiania

Podczas pożaru produkty spalania bardzo szybko przedostają się przez klatki schodowe, szyby wentylacyjne, kanały kablowe, windy oraz otwarte drzwi i okna. Dym i gazy powstałe na skutek wysokiej temperatury, powodując zatrucie, okazują się być bardziej niebezpieczne niż sam ogień. Aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu, instaluje się w budynkach systemy oddymiające. Gwarantują szybkie i sprawne oddymianie w przypadku zagrożenia, ale lista ich korzyści jest znacznie dłuższa.

Jak wygląda opracowany projekt systemów oddymiania?

System składa się między innymi z wentylatorów i kanałów powietrznych. Tworzą w zamkniętej przestrzeni ciśnienie wyższe niż w strefie pożarowej. Aby zapewnić sprawną ewakuację oraz szybką akcję gaśniczą w danym obszarze musi pozostać tyle dymu, aby można było się przemieszczać bez użycia aparatu oddechowego. Urządzenia te mogą mieć napędy elektryczne, sterowane automatycznie po otrzymaniu sygnału z systemu sygnalizacji jak i manualne, aktywowane przez personel dyżurny po otrzymaniu sygnału pożarowego. Dym usuwany jest przez klapy dymowe, kanały wentylacyjne lub specjalne włazy usuwające produkty spalania i odciągające dym w określonym kierunku. Wszystkie te urządzenia muszą być zgodne z aktualnymi wymogami regulacyjnymi, posiadać obowiązujące w Polsce certyfikaty i być odporne na niekorzystne warunki pogodowe.

Jak opracować projekt systemu oddymiania?

Plan systemu zawiera opisy instalacji i wybór odpowiednich urządzeń oraz ich rozmieszczenie. Uwzględnia działanie systemu osobno lub we współpracy z innymi systemami zainstalowanymi w obiekcie na podstawie odpowiedniego algorytmu. Typ instalacji musi być ściśle dostosowany do rodzaju obiektu, w którym będzie zamontowany. Należy zwrócić uwagę na odległości od okien i dostosowanie liczby urządzeń do wielkości pomieszczeń, instalacje powinny mieć też dopływ powietrza zewnętrznego.
Przeprowadza się szczegółową analizę układu wnętrza budynku w kontekście dróg ewakuacyjnych, dojścia ekipy ratunkowej i miejsc zagrożonych, a także miejsc wylotu dymu i wlotów strumieni świeżego powietrza. Projekt musi obejmować wszystkie aktualne przepisy prawne, wskaźniki techniczne i ekonomiczne oraz uwzględniać różne scenariusze pożarowe.

Korzyści wynikające z opracowania projektów systemu oddymiania

System w sprawny i zaawansowany sposób:

  • usuwa z budynków dym wraz z towarzyszącymi mu trującymi gazami,
  • odprowadza ciepło, chroniąc konstrukcję obiektu przed obciążeniem termicznym i jego ewentualnym zawaleniem,
  • znacząco poprawia warunki i skuteczność akcji gaśniczej i ratowniczej przez strażaków, poprawiają widoczność i bezpieczeństwo ratowników,
  • pozwala na uzyskanie bezpiecznych dróg ewakuacyjnych dla ludzi znajdujących się w budynku i zmniejsza ryzyko zatrucia dymem oraz ilość materialnych strat skutków pożaru,
  • odpowiedni dobór certyfikowanych, sprawdzonych urządzeń systemu oddymiania to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa w wyniku pożaru, ale i optymalizacja kosztów,
  • urządzenia montowane w strukturze są bardzo odporne na działanie niezwykle wysokiej temperatury.

Gdzie można zlecić opracowanie projektów systemu oddymiania?

Należy mieć na uwadze fakt, że od prawidłowego działania systemu zależy zdrowie i życie ludzi znajdujących się w obiekcie. Musi być to projekt wykonany przez doświadczonych ekspertów, z uwzględnieniem wymogów prawnych i technicznych. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych inżynierów. Każdy projekt traktowany jest bardzo indywidualnie, z uwzględnieniem wszelkich uwag naszych Klientów. Wysoki poziom zadowolenia z usług gwarantujemy dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży.
Zachęcamy do odwiedzenia strony Usługi Ppoż gdzie kompleksowo opisaliśmy ofertą świadczonych przez nas usług, w tym szerokim wyborem sprzętu. Znajduje się na niej możliwość zlecenia nam prac projektowych w bardzo korzystnych cenach. Nasze usługi obejmują pomoc doradczą, projektowanie systemów oddymiania o różnym stopniu zaawansowania, montaż, uruchomienie oraz późniejszą regularną inspekcję i konserwację.

Zobacz również:

  1. Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
  2. Zabezpieczenia przeciwpożarowe prac pożarowo niebezpiecznych
  3. Przegląd stałych urządzeń gaśniczych
  4. Stały nadzór przeciwpożarowy w obiektach
  5. Zabezpieczenia przeciwpożarowe imprez masowych

 

1