Przegląd bram przeciwpożarowych

Przegląd bram przeciwpożarowych. Głównym zadaniem bram przeciwpożarowych jest oddzielenie powierzchni w której wybuchł pożar od pozostałych stref pożarowych. Poprawnie działający system zamknięcia bram przeciwpożarowych może w znacznym stopniu zmniejszyć i ograniczyć skutki ewentualnego pożaru. Bramy przeciwpożarowe mogą być stale otwarte, zamykane tylko w czasie pożaru pod wpływem przeciwwagi. W pozycji otwartej bramę utrzymuje trzymacz elektromagnetyczny podłączony do instalacji alarmu pożarowego lub topik.

Wyposażenie bram w napędy elektryczne pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie bramy w czasie normalnej eksploatacji.

Bramy przeciwpożarowe należy poddawać przeglądom technicznym oraz działaniom konserwacyjnym zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi dostarczanych przez producentów. Powinny jednak być przeprowadzane nie rzadziej  niż raz w roku.

Przegląd bram przeciwpożarowych

W czasie przeglądu tych urządzeń przeciwpożarowych zalecane jest wykonanie następujących czynności sprawdzających:

  1. Kontrola wzrokowa – sprawdzenie kompletności bramy i elementów osprzętu.
  2. Kontrola oznakowania identyfikacyjnego bramy – sprawdzenie czy znajdują się wszystkie niezbędne oznakowania oraz czy znajdują się w odpowiednich miejscach.
  3. Sprawdzenie czy brama przeciwpożarowa startuje prawidłowo po wyzwoleniu jej sygnałem informującym o rozruchu.
  4. Sprawdzenie przesuwu i domknięcia, oraz płynności ich działania.
  5. Kontrola osprzętu elektrycznego pod kątek poprawności działania.
  6. Informacja zwrotna dla Użytkownika o ewentualnych koniecznych do przeprowadzenia dodatkowych naprawach lub wymianie zużytych części.

Zastosowanie bram przeciwpożarowych

Bramy przeciwpożarowe stosowane są w celu zamknięcia otworów w określonych przegrodach pionowych wewnętrznych, a także w zewnętrznych. Ich głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się ognia i promieniowania cieplnego w obiektach.
Zastosowanie bram przeciwpożarowych polega na oddzieleniu powierzchni danego budynku, w których wystąpił pożar od pozostałych stref pożarowych. Poprawnie działające bramy przeciwpożarowe oraz cały system sterujący bramami przeciwpożarowymi może w znacznym stopniu zmniejszyć, a także ograniczyć skutki i szkody powstałe w wyniku ewentualnego pożaru. Przykładowo, bramy przeciwpożarowe mogą być stale otwarte, a zamykać się jedynie w czasie pożaru na zasadzie tak zwanej przeciwwagi. Brama przeciwpożarowa, w pozycji otwartej, utrzymywania jest dzięki trzymaczowi elektromagnetycznemu, który to podłączony jest do centrali pożarowej.

Okresowe przeglądy bram przeciwpożarowych

Warto również pamiętać o okresowych przeglądach bram przeciwpożarowych, które są nie tylko formą dbałości o prawidłową funkcjonalność mechanizmu, ale przede wszystkim pozwolą upewnić się, że brama „nie zawiedzie” w momencie realnego zagrożenia pożarowego. W celu zachowania zaleceń producentów niezbędna jest ich odpowiednia konserwacja.  Jednak wszelkie zabiegi konserwacyjne powinny być wykonywane zgodnie z zasadami i w sposób ściśle określony w Polskich Normach, które dokładnie opisują wszelkie regulacje dotyczące urządzeń przeciwpożarowych, a także w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz we wszelkich instrukcjach obsługi, które dostarczane są przez producentów. Przeglądy bram przeciwpożarowych nie powinny być wykonywane rzadziej niż raz w roku.
Warto również zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów jak wykonanie danych czynności:

  1. Kontrola wzrokowa — należy przede wszystkim sprawdzić kompletność bramy oraz pozostałych elementów osprzętu.
  2. Kontrola oznakowania identyfikacyjnego bramy — sprawdzenie, czy wszelkie oznakowania znajdują się w odpowiednich miejscach oraz, czy są obecne.
  3. Upewnienie się, czy mechanizm bramy działa prawidłowo — odpowiednio otwiera się oraz zamyka. Należy sprawdzić także płynność przesuwu bramy oraz jej domknięcie.
  4. Kontrola osprzęty bramy oraz jego funkcjonowania.

Po wykonanych przeglądach w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości każdy użytkownik bram przeciwpożarowych powinien otrzymać informację zwrotną o ewentualnych mankamentach mechanizmu oraz konieczności wymiany danych części. W celu zachowania pełnej sprawności technicznej zalecamy regularne korzystanie z profesjonalnych usług osób wykonujących przeglądy bram przeciwpożarowych.
Zobacz również: Przegląd bram przeciwpożarowych | Przegląd instalacji tryskaczowej | Zabezpieczenia przeciwpożarowe Warszawa | Przegląd gaśnic Warszawa | Przegląd systemu sygnalizacji pożaru Warszawa | Przegląd instalacji tryskaczowej Oznakowanie ppoż Warszawa | Przegląd drzwi przeciwpożarowych, Przegląd instalacji tryskaczowej | Oznakowanie ppoż Warszawa |

1