Aktualności

Okresowe przeglądy i pomiary elektryczne dla instalacji

Data publikacji: 17.06.2020

a) biurowce, zakłady, budynki użyteczności publicznej

  • pomiar impedancji pętli zwarcia
  • sprawdzenie wyłączników różnicowoprądowych
  • pomiar rezystancji izolacji i sprawdzenie ciągłości przewodów-
  • pomiar rezystancji uziemień oraz sprawdzenie ciągłości instalacji odgr.

b) budynki mieszkalne wielolokalowe

  • Części wspólne, garaż, lokal użytkowy, instalacja odgromowa

c) domki jednorodzinne, indywidualne lokale mieszkalne i użytkowe
    

Przeglądy i pomiary elektryczne wykonywane zgodnie z:

  • Warunkami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych wydanymi przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie
  • Normą PN-HD 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia
  • Ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku –Prawo Budowlane (Dz. U. 2017 poz. 1332 z późn. zmianami)
  • Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz.U. 2015 poz. 1422 z późn. zmianami)
  • Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1999 roku nr 74 poz. 836)
  • Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719)
  • Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348 z późn. zmianami)
Przyczyny powodujące powstawanie pożarów w instalacjach elektrycznych to najczęściej uszkodzenia izolacji, powodujące zwarcia lub znaczny prąd upływności. Jeżeli miejsce zwarcia znajdzie się w otoczeniu materiałów łatwopalnych, a zabezpieczenie nadprądowe nie zapewni wyłączenia odpowiednio szybko, to może to być przyczyną powstania pożaru. Inną przyczyną może być też znaczna upływność przewodów o osłabionej izolacji, powodująca nagrzewanie przewodu i materiałów łatwopalnych, co prowadzi do powstania pożaru. Skutecznym środkiem eliminacji takich przypadków jest okresowe wykonywanie pomiarów rezystancji izolacji.

Wymagania prawne

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity DzU z 2013 r., poz. 1409 z późniejszymi zmianami), obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli co najmniej raz na 5 lat.

Zgodnie z art. 61. Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

  • utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z przeznaczeniem oraz w należytym stanie technicznym, zgodnie z art. 5 ust. 2
  • zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Kontrola ma polegać na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, w tym jego estetyki i otoczenia. Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, rezystancji izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów. W trakcie kontroli okresowej należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.

Obowiązek kontroli okresowej nie obejmuje właścicieli i zarządców:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych
  • obiektów budowlanych: budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.

W artykule 62 ustęp 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2009 r., nr 161, poz. 1279 z późniejszymi zmianami) wprowadzono następującą zmianę: „Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych i urządzeń chłodniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 i pkt 6 oraz ust. 1b mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych”. Wynika stąd jednoznacznie, że pomiary elektryczne powinny wykonywać osoby posiadające uprawnienia do dozoru instalacji lub sieci elektroenergetycznych. Zalecenia PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 6. Sprawdzanie dotyczą również częstości sprawdzania okresowego instalacji użytkowanej w pomieszczeniu, w którym może wystąpić większe ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia.W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie(DzU z 2009 r., nr 56 poz. 461 z późniejszymi zmianami) zostało powołanych do stosowania szereg norm, w tym m.in. norma PN-HD 60364-6:2008. Częstotliwość okresowej kontroli instalacji powinna być ustalana z uwzględnieniem rodzaju instalacji i wyposażenia, jej zastosowania i działania, częstości i jakości konserwacji oraz wpływów zewnętrznych, na które jest narażona. Dla podanych przypadków, w zależności od warunków środowiskowych, może wystąpić większe ryzyko eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych, dlatego mogą być wymagane częstsze kontrole. Są to:

  • miejsca pracy lub pomieszczenia, w których występuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym, pożaru lub wybuchu spowodowanego degradacją izolacji
  • miejsca pracy lub pomieszczenia, w których znajdują się instalacje zarówno niskiego, jak i wysokiego napięcia
  • obiekty gromadzące publiczność
  • tereny budowy
  • instalacje bezpieczeństwa (np. oświetlenia awaryjnego).

Według normy PN-HD 60364-6:2008 dla budownictwa mieszkaniowego można stosować dłuższe okresy między sprawdzeniami (np. 10 lat). W przypadku, gdy następuje duża rotacja użytkowników lokali mieszkalnych, sprawdzenie instalacji elektrycznej jest wskazane. W praktyce jednak w przypadku budynków mieszkalnych okres 5 lat między okresowymi kontrolami nie powinien być wydłużany ze względu na częste wykonywanie instalacji w mieszkaniach przez pseudo elektryków, czego efektem mogą być skutki przedstawione na fotografiach. Przy zastosowaniu dodatkowo naprawianego przewodu może to spowodować zapalenie się instalacji. W protokole sprawdzenia okresowego należy podać informację (dla osoby wykonującej kontrolę okresową) o ustalonym przedziale czasu do następnej kontroli okresowej. Wyniki i zalecenia zawarte w protokołach z poprzedniego sprawdzenia powinny być wzięte pod uwagę przez osobę wykonującą kontrolę okresową.
Przeglądy i badania elektryczne dla instalacji należy wykonywać okresowo. To znaczy, że termin takich przeglądów jest uwarunkowany czasowo. Za pomocą https://flameprotect.pl/ możesz uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie okresowych badań i przeglądów instalacji elektrycznych.

Polecamy również: Zabezpieczenia ppoż WarszawaSzkolenia ppoż WarszawaSug WarszawaPrzegląd zbiorników przeciwpożarowych WarszawaPrzegląd systemu sygnalizacji pożaru Warszawa, Przegląd systemu oddymiania- Warszawa Wilanów

1