Aktualności

Przegląd i legalizacja gaśnic

Data publikacji: 11.12.2020

Przegląd i legalizacja gaśnic

Przegląd gaśnic i legalizacja gaśnic. Gaśnice to podstawowe wyposażenie w budynkach użyteczności publicznej i miejscach pracy, hotelach czy pojazdach. Ich posiadanie jest gwarancją bezpieczeństwa, dlatego należy je regularnie sprawdzać i konserwować. Dlaczego? Na przykład w przypadku zagrożenia pożarowego warto mieć pewność, że sprzęt jest w pełni funkcjonalny.

Przegląd i legalizacja gaśnic – czy ważne jest, aby gaśnica była sprawna?

Efekt gaśniczy przy użyciu gaśnicy zależy od jej sprawności technicznej. Poprawne użycie gaśnicy może zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, minimalizując w ten sposób straty materialne. Ponadto, przeprowadzenie terminowych przeglądów znacznie poprawi bezpieczeństwo pracowników i personelu w budynku. Gaśnice w firmach, które nie są zalegalizowane lub uszkodzone, mogą zawieść, a w sytuacjach zagrożenia życia udowodnić, że taka gaśnica jest całkowicie bezużyteczna.

Co to jest legalizacja gaśnic?

Legalizacja gaśnic to nic innego jak regularne przeglądy w autoryzowanych firmach zajmujących się kompleksowymi usługami BHP i PPOŻ. Proces ten ma na celu potwierdzenie czy sprzęt działa normalnie i zgodnie z gwarancją producenta w przypadku awarii. Cały proces związany z regularną konserwacją gaśnic jest bardzo prosty i szybki, ale wymaga wizyt uprawnionych ekspertów.

Po co sprawdzać stan gaśnicy pomimo okresu gwarancji?

Często użytkownicy twierdzą, że gwarancja producenta zwykle wystarcza, aby zapewnić prawidłowe działanie gaśnic. Nie ma nic bardziej mylnego. W ciągu trzech do pięciu lat od zakupu może dojść do wielu samoistnych uszkodzeń, pęknięć lub samoistnego wycieku. W takim przypadku gaśnica może w ogóle nie działać w sytuacji zagrożenia. Legalizacja to niezbędne uzupełnienie gwarancji, to przede wszystkim przekonanie nas, że sprzęt jest gotowy do użytku. Ponadto regularne przeglądy są wymagane przez producenta gaśnic.

Jak często należy sprawdzać gaśnicę?

Regularną konserwację gaśnic należy przeprowadzać zgodnie z wymaganiami producenta sprzętu. W większości przypadków przegląd gaśnic należy przeprowadzać raz w roku, chociaż w przypadku niektórych środków gaśniczych znacznie częściej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych budynków i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. właściciel budynku jest odpowiedzialny za utrzymanie gaśnicy w dobrym stanie technicznym i podjęcie odpowiednich działań. Prace konserwacyjne wykonywać należy zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego gaśnicę warto również poddać przeglądowi i weryfikacji w autoryzowanym miejscu. Takie posunięcie pozwoli uniknąć konsekwencji prawnych wynikających z braku odpowiedniego bezpieczeństwa mieszkających lub pracujących w tym miejscu osób.
Aby uniknąć surowych kar, należy pamiętać o obowiązku legalizacji. Tylko sprawny i sprawdzony sprzęt może zapewnić prawidłowe działanie gaśnic w krytycznych momentach i umożliwić nam ewakuację z niebezpiecznych obszarów. Jeżeli jesteś zainteresowany kompleksową obsługą przeglądów oraz legalizacją gaśnic, to koniecznie skorzystaj z profesjonalnych usług firmy FlameProtect. Zdobyte doświadczenie i kwalifikacje pozwalają nam na utrzymanie najwyższych standardów obsługi nawet najbardziej wymagających Klientów

Zobacz również: Przegląd bram przeciwpożarowych | Przegląd instalacji tryskaczowej

1