Aktualności

Odbiory budynków przez Państwową Straż Pożarną

Data publikacji: 14.01.2021

Odbiory budynków przez Państwową Straż Pożarną. Właśnie ukończyłeś budowę obiektu architektonicznego? Wspaniale! Czy Twój projekt budowlany został zatwierdzony przez ekspertów ds. ochrony przeciwpożarowej? Sprawdź, kiedy i jak powiadomić Państwową Straż Pożarną o zakończeniu budowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kto musi poinformować straż pożarną o zakończeniu budowy?

Odbiory budynków przez Państwową Straż Pożarną

Odbiory budynków przez Państwową Straż Pożarną

Jesteś zobowiązany do poinformowania Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu budowy i zamiarze użytkowania budynku w kilku przypadkach. Musisz to zrobić, jeśli wystąpią następujące warunki:

  • Obowiązek otrzymania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego,
  • Ukończyłeś budowę i nie potrzebujesz pozwolenia na użytkowanie, ale projekt obiektu budowlanego wymagał uzgodnienia z rzeczoznawcami w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej lub sanitarno-higienicznej.

Które budynki wymagają konsultacji z rzeczoznawcą?

Poruszając ten temat warto również wskazać, które budynki wymagają konsultacji, o której pisaliśmy powyżej. Co zaliczamy do tej kategorii? Będą to między innymi:

  • budynki, w których znajdują się strefy pożarowe zaliczone do kategorii zagrożenia osobistego;
  • budynki należące do kategorii średnio wysokich, dużych lub dużych wysokości, w których znajdują się strefy pożarowe zaklasyfikowane jako niebezpieczne dla ludzi;
  • budynki niskie, które mają strefę pożarową o powierzchni większej niż 1000 metrów kwadratowych;
  • inne budowle, które przeznaczone są do użytku publicznego lub zamieszkania zbiorowego, w których może przebywać ponad 50 osób na 2000 metrów kwadratowych.

To tylko kilka z wielu opcji, które trzeba znać. Do powyższej listy można dopisać także konkretne zbiorniki, silosy, wiaty, place składowe, garaże, stoiska postojowe, tunele, obiekty jądrowe czy też urządzenia fotowoltaiczne. Co to oznacza dla Ciebie?

Warto zaufać ekspertom!

Przepisy dotyczące odbioru budynków przez Państwową Straż Pożarną mogą wydawać się skomplikowane. Właśnie dlatego warto powierzyć takie zadanie ekspertom i specjalistom. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że każdy etap prowadzonych prac będzie wykonany w odpowiednim terminie. Wszystko to z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Kompleksowe usługi znajdujące się w naszej ofercie umożliwią szybkie i terminowe wykonanie zadania.  Ze względów formalno-prawnych konieczne jest jeszcze dopełnienie czynności związanych z odbiorem budynku. Często realizacja i dopełnienie wszelkich formalności jest znacznie utrudniona. Dzięki pomocy naszych specjalistów w zakresie ochrony przeciwpożarowej odbiory nieruchomości spowodują oszczędność czasu i uniknięcie niepotrzebnych kosztów.  Właśnie dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom osób, które poszukują rozwiązań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci odpowiedzą na wszelkie zapytania i sprawią, że załatwienie formalności nie będzie niczym skomplikowanym.
Zobacz również: Przegląd bram przeciwpożarowych | Przegląd instalacji tryskaczowej | Zabezpieczenia przeciwpożarowe Warszawa | Przegląd gaśnic Warszawa | Przegląd systemu sygnalizacji pożaru Warszawa | Przegląd instalacji tryskaczowej Oznakowanie ppoż Warszawa | Przegląd drzwi przeciwpożarowych

1