Aktualności

Najczęstsze przyczyny pożarów w domu

Data publikacji: 25.03.2021

Najczęstsze przyczyny pożarów w domu. Przyczyny pożarów są różne. Mogą być związane są z problemami urządzeń grzewczych oraz niewłaściwym zachowaniem dorosłych czy wypadkami spowodowanymi przez dzieci. Podejmując odpowiednie środki ostrożności w życiu codziennym, można uniknąć pewnych przyczyn pożaru. To samo dotyczy również podczas postępowania zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu lub przeprowadzania regularnych kontroli sprzętu. Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w domu? Co należy zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i uniknąć najczęstszych przyczyn pożarów?

Przyczyny pożarów

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Administracji Pożarnej w 2019 r. najczęstszymi przyczynami pożarów mieszkań były:

 • Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego,
 • Wypadki spowodowane nieumyślnością osób dorosłych,
 • Wady sprzętu i urządzeń elektrycznych, w szczególności kabli, sprzętu oświetleniowego i odbiorników (nie wliczając urządzeń grzewczych),
 • Przypadki podpaleń.

Warto również zwrócić uwagę na inne zagrożenia pożarowe w domu, takie jak nieostrożność małoletnich (np. dzieci bawiące się zapałkami lub zapalniczkami), warunki atmosferyczne (uderzenia pioruna) czy niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych gazowych (np. butli gazowej).

Jak zapobiec pożarowi w domu?

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad i prostych środków ochrony przeciwpożarowej, które mogą poprawić bezpieczeństwo Twojego domu:

 • zwróć uwagę na właściwe warunki instalacji elektrycznej,
 • produkty łatwopalne (butle, zbiorniki paliwa itp.) trzymaj z dala od wszelkich źródeł ognia,
 • regularnie sprawdzaj szczelność przewodu kominowego i usuwaj sadzę,
 • nie przechowuj opału w pobliżu kominka,
 • zainstaluj w swoim domu czujniki dymu i tlenku węgla – zaalarmują Cię tak szybko, jak to możliwe w przypadku niebezpieczeństwa,
 • kup gaśnicę i umieść je w łatwo dostępnym miejscu. Przy piecu warto postawić dodatkową.
 • Nie blokuj korytarzy meblami, gadżetami i nie wieszaj zasłon – dom musi mieć również bezpieczną ścieżkę ewakuacyjną.

Ogień to żywioł, który powoduje duże szkody i może być śmiertelny. Oprócz zniszczeń mienia może także poważnie zaszkodzić zdrowiu domowników. Możesz też sam odnieść obrażenia. Aby uchronić się przed zagrożeniem pożarowym, wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jednak w niektórych przypadkach (takich jak podpalenie) nie mamy na to wpływu. Przed konsekwencjami możemy się tylko uchronić. Pomoże nam w tym odpowiednie ubezpieczenie domu. Jeżeli chcesz mieć pewność oraz gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego Twojego mieszkania, to koniecznie skontaktuj się z nami www.flameprotect.pl. Jesteśmy firmą, którą tworzy wykwalifikowana kadra inżynierów. Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i higieny pracy według indywidualnych potrzeb naszych klientów.
Jak widać, przyczyn pożaru może być wiele i nie zawsze możemy temu zapobiec. Pożary mogą dotyczyć domów jednorodzinnych i mieszkań w nowych i starych budynkach. Dlatego czy mieszkamy w kamienicy czy domach jednorodzinnych powinniśmy zabezpieczyć się przed skutkami takich incydentów wybierając odpowiednie podmioty zajmujące się ochroną przeciwpożarową. Jeżeli zainteresowałeś się tematem. Zapraszamy do kontaktu.
Zobacz również:

1