Aktualności

Kto może opracowywać opinie z zakresu ochrony przeciwpożarowej?

Data publikacji: 14.10.2020

Kto może opracowywać opinie z zakresu ochrony przeciwpożarowej? Właściciel każdego budynku, obiektu budowlanego lub dowolnego terenu jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Natomiast sama opinia stanu ochrony przeciwpożarowej to bardzo ważny dokument, który potwierdza zastosowanie rozwiązań zgodnych z przepisami wymienionymi w przepisach prawa.
To jednocześnie doskonała alternatywa, aby spełnić wszystkie zapisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej odnośnie do konkretnego obiektu. Poszukując specjalisty, który wykona taką usługę, warto wiedzieć kto konkretnie może opracować taki dokument.

Kiedy opinia przeciwpożarowa jest potrzebna?

Opinia z zakresu ochrony przeciwpożarowej (w skrócie opinia ppoż.) jest niezbędna w sytuacjach takich jak zmiana sposobu użytkowania budynku przy jednoczesnym braku możliwości zmiany samych warunków technicznych. Innymi słowy oznacza to, że będzie niezbędna przy planowaniu przearanżowania pomieszczenia np. mieszkalnego na sklep, przedszkole czy też biuro mimo tego, że warunki techniczne na to nie pozwalają. Kolejnym takim przypadkiem może być sytuacja, w której brakuje odpowiednich warunków ewakuacji.

Kto może opracować opinię ppoż.?

Opracowanie opinii stanu ochrony przeciwpożarowej mogą dokonać jedynie osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Określa to ściśle Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Ochronie Przeciwpożarowej. Wspomniana wyżej ustawa określa, że opracowanie opinii możliwe jest przez:

  • osoby, które mają co najmniej średnie wykształcenie oraz jednocześnie uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej,
  • absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, tj. inżynierów bezpieczeństwa pożarowego,
  • techników pożarnictwa, tj. absolwentów szkół pożarniczych takich jak Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz w Poznaniu, Centralnej Szkoły Pożarnej w Częstochowie.

Skorzystaj z usług ekspertów!

Nasi eksperci zajmują się przygotowaniem opinii oraz dokumentacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Działamy na terenie mazowieckiego (Warszawa, Otwock, Wołomin, Pruszków, Legionowo, Garwolin, Piaseczno, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Żyrardów), świętokrzyskiego (Kielce, Busko-Zdrój, Sandomierz) oraz lubelskiego (Lublin, Puławy Chełm Zamość, Łuków). Nasi Klienci bardzo często korzystają z innych usług takich jak:

Świadczymy usługi z pełnym profesjonalizmem oraz na najwyższym poziomie w każdym miejscu dostępnym w naszej ofercie. Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą. Dzięki współpracy otrzymają Państwo gwarancję spełnienia wszelkich wymogów formalnych oraz uzyskania niezbędnej dokumentacji. W razie pytań jesteśmy dostępni do Państwa dyspozycji. Chętnie udzielamy wszelkich odpowiedzi. Kontakt znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.

Polecamy również:

Zabezpieczenia ppoż WarszawaSzkolenia ppoż Warszawa, sug WarszawaPrzegląd zbiorników przeciwpożarowych WarszawaPrzegląd systemu sygnalizacji pożaru Warszawa
, Przegląd systemu oddymiania- Warszawa Wilanów

1