Aktualności

Detektor dymu w domu

Data publikacji: 29.04.2021

Detektor dymu w domu

  – czy warto mieć?

Pożary w domach przytrafiają się coraz częściej. Niestety mogą one rozprzestrzeniać się bardzo szybko i trudno je opanować. Osoby, które przebywają w mieszkaniu w trakcie pożaru mają niewiele czasu, aby się uratować. Dlatego dobrze, gdy pożar zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Wówczas zwiększa się szansa na uratowanie się z opresji. Warto więc pomyśleć o umieszczeniu detektor dymu w swoim domostwie. Takie urządzenie może odpowiednio wcześnie wykryć pożar i nas uratować. Co jednak warto wiedzieć na temat detektorów dymu?

Co to właściwie jest detektor dymu?

Dla wielu osób nazwa detektor dymu może być myląca. Mogą się zastanawiać, czym właściwie jest to tajemniczo brzmiące urządzenie. Jest to po prostu czujnik dymu! Warto pamiętać, że nie ugasi on pożaru ani nie pomoże go uniknąć lub spowolnić. Jednak pomoże nam go bardzo szybko zauważyć, a przez to zwiększy nasze szanse na przetrwanie. Detektor dymu bowiem wykrywa rozpoczynający się pożar na podstawie unoszące się w górę dymu. To w każdej sytuacji jest pierwszym sygnałem zagrożenia pożarem.
Niestety wiele pożarów ma miejsce w nocy, gdy większość domowników śpi. To sprawia, że mogą oni przegapić znaki ostrzegawcze, czyli unoszący się dym. Nie są w stanie też go poczuć przez sen. Dlatego detektory dymu są tak przydatne! Są one w stanie wyczuć dym o każdej porze i zlokalizować miejsce pożaru. Natomiast sygnał, który się z nich wydobywa, jest w stanie obudzić wszystkich domowników i ostrzec ich przed zagrożeniem.
Warto też pamiętać, że detektory dymu mają różne funkcje. Najbardziej pożądane modele wykrywają tylko określony rodzaj dymu. Jednak na rynku jest też dużo urządzeń, które mogą się włączyć w trakcie codziennych czynności, np. gotowania. Dlatego warto indywidualnie dobierać detektor dymu do każdego pomieszczenia. Wówczas będą one reagować tylko w naprawdę niebezpiecznych sytuacjach.

Rodzaje detektorów dymu

Obecnie technologia bardzo się rozwija, a to sprawia, że czujniki dymu bardzo się zmieniają. Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów tych urządzeń. Dzięki temu bez problemu dopasujemy je do swoich potrzeb. Najczęściej spotykamy się z podziałem na cztery następujące kategorie:

  • termiczne – alarm włącza się, gdy czujnik wykryje podwyższoną temperaturę w pomieszczeniu,
  • optyczne – reagują na pojawienie się dymu w pomieszczeniu (są to najczęściej spotykane detektory dymu),
  • jonizacyjne – reagują na pojawienie się w pomieszczeniu dymu, ale nie w każdej sytuacji tylko, gdy zakłóca on przepływ jonów pomiędzy dwoma elektrodami urządzenia,
  • multisensorowe – najbardziej zaawansowane czujniki dymu, opierają się na działaniu kilku różnych technologii.

Obecnie na rynku pojawiają się również zdalne czujniki dymu. W momencie, gdy wykryją zagrożenie, to wysyłają ostrzeżenie do aplikacji mobilnej.
Zobacz również naszą usługę: Przegląd systemu detekcji gazu 

Jakie są zalety nowoczesnego detektora dymu?

Nie ulega wątpliwości, że detektor dymu ma mnóstwo zalet! Przede wszystkim zapewnia nam ochronę przeciwpożarową przez całą dobę. W momencie zagrożenia nie tylko włącza się alarm, ale też zostaje wysłane powiadomienie do specjalnej aplikacji mobilnej. Taki model ma też czujnik ostrzegania o słabszej baterii, więc będziemy wiedzieć, kiedy ją wymienić na nową. Obecnie detektory dymu można też łączyć z kamerą. W efekcie, gdy znajdujemy się daleko od domu, to możemy szybko sprawdzić w aplikacji mobilnej, czy sygnał o zagrożeniu nie był fałszywy. Wówczas szybko zareagujemy nawet z ogromnej odległości i wezwiemy straż pożarną na miejsce pożaru.
Zobacz również:

1